Tartu linna päev toob kokku nelja Eesti teatri esilavastajad ja dramaturgid

Tartu linna päeval toimuv festival Ooperisümbioos 5 toob Tartusse nelja teatri dramaturgid ja lavastajad, kes pakuvad publikule oma 45-minutilise nägemuse neljast maailmakuulsast ooperist.

Žanri mõttes uudsesse olukorda sattunud lavastajate tööd saab nautida vaid kahe etenduse vahendusel 29. juunil Tartus, kui festival tähistab oma esimest natuke suuremat sünnipäeva.

„Hea meel on kinnitada, et vaatamata teatrite jaoks keerulisele olukorrale saavad festivali viienda sünnipäeva tähistamiseks esialgu planeeritust aasta võrra hiljem esietenduda „Carmen“ (dramaturg Andri Luup, lavastaja Maria Peterson, Theatrum), „Rinaldo“ (dramaturgid-lavastajad Urmas Lennuk ja Robin Täpp, Rakvere Teater), „Onegin“ (dramaturg Ott Kilusk, lavastaja Kaili Viidas, Endla Teater) ja „La Traviata“ (dramaturgid-lavastajad Taavi Tõnisson ja Anti Kobin, Eesti Noorsooteater),” ütles Tartu linna päeva kunstiline juht Reigo Tamm.

Taavi Tõnisson avab pika ettevalmistusprotsessi tagamaid: „See on olnud vette hüppamine täiesti tundmatus kohas, sest mida tean mina ooperist. Kuid just võimalus midagi uut õppida ja kogeda ning meile antud vabad käed panid selle eskiislavastuse loomisele jah-sõna ütlema. Lavastuses saavad kokku vanad sõbrad ja uued tuttavad teistest teatritest. Meil on plaanis mängida, hullata ja huligaanitseda, võimalikult vähe seletada – peamiseks ülesandeks seadsime enesele leida ooperist üles inimlikud ja sisulised teemad, märgilised sündmused ja hetked.“

Vähetähtis ei olnud tema sõnul ka fakt, et lavastus toob ta 29. juunil tagasi sünnilinna Tartusse ning muidugi „La Traviata“ imeilus muusika.

29. juunil, Tartu linna päeval toimuvad teiste ettevõtmiste seas tavapärased tseremooniaüritused ja hommikukohvi joomine linnapeaga. Lisaks ülimenukatele ooperisümbiooside etendustele saab minna toomkiriku varemetesse kunstipiknikku pidama ja kahel korral tantsuetendust „Tähesülem“ nautida ning linnaklaveri-, lõõtsa- ja vaskpillimuusikakontserte kuulata. Esinevad pianistid Johan Randvere, Tähe-Lee Liiv, Tiiu Sisask ja Maila Laidna ning lõõtsamängijad Richard Ott Leitham ja Asso Int. Päeva lõpetab Tartu Vaskpilliansambli kontsert Pirogovi pargis. Kella 10–15 on avatud Vanemuise teatri Kollaste Kasside lasteala Shakespeare’i kohviku terrassil. Peagi suletavas Ekraani kinos saab 29. juuni õhtul vaadata Jaak Lõhmuse kokkupandud Tartuga seotud filmide kimbukest.

10. augustile nihutati autorite raamatulaat ja Ooperisümbioosi festivali viiendaks sünnipäevaks Tiit Kikase ja Jaagup Kreemi poolt Tartule ja tartlastele kirjutatud romantilise lühiooperi „Ööbik ja üliõpilane“ maailma esiettekanne. Tartu Raekoja platsil toimuval galakontserdil esitavad solistidele, koorile ja sümfooniaorkestrile kirjutatud teost Elina Nechayeva, Kai Rüütel, Raiko Raalik ja Reigo Tamm. Kaastegev on E STuudio Noortekoor dirigent Külli Lokko juhendamisel. Galakontserdi dirigent on Kaspar Mänd, kellega on laval Pärnu Linnaorkester. Lisaks saab kontserdil nautida ka armastatud ooperiaariaid.

Ooperisümbioosi etendustele paluvad korraldajad saalide täituvuspiirangute tõttu end kodulehe vahendusel registreerida.

 

Allikas: Eesti Elu / Good News

Keiti Vilms valib Tartu linna päeva puhul eesti luulet Tartu tänavatele. Foto: Kristina Haan
Keiti Vilms valib Tartu linna päeva puhul eesti luulet Tartu tänavatele. Foto: Kristina Haan