Tartu linna päeva tähistatakse homme mitmekülgse kavaga

Tartu linna päeval, 29. juunil ootab linnapea Urmas Klaas taas tartlasi hommikukohvile, keskpäeval antakse üle tänavused Tartu medalid ja tänatakse kultuurimetseene. Terve päeva jooksul saab nautida ooperisümbioosi etendusi ning linnaklaveri, lõõtsa- ja vaskpillimuusika kontserte ning muid huvitavaid sündmusi.

„Tartu linna päeva tähistades hoiame au sees traditsioone ja loome uusi,“ ütles Tartu linnapea Urmas Klaas. „Sel päeval peame meeles oma linna suurkujusid, aga räägime ka tänasest ja homsest Tartust ning tunnustame silmapaistvaid tartlasi ja nende tehtut.“

Varahommikul, kell 7 saab Tartu toomkiriku varemetes näha spetsiaalselt Tartu linna päeva jaoks loodud lavastust „Tähesülem“, mis etendub samas ka 28. juunil kell 22.

Kell 9.30 viib linnapea Urmas Klaas lilled kunagise linnapea Karl Luige monumendile Vanemuise pargis.

Kell 10 on tartlased oodatud koos linnapeaga hommikukohvi jooma Shakespeare’i kohviku terrassile. Kohvi juues räägitakse Tartu elust ja sellest, mis linnas teoksil. Linna päeva hommikukohvil kõneleb nii linnapea kui saavad sõna ka tartlased.

Kell 12 antakse raekoja saalis üle Tartu linna medalid. Medali saavad Terviseameti Lõuna regionaalosakonna juhataja Tiia Luht, Tartu Ülikooli kliinikumi kriisikomisjoni juht Joel Starkopf,  Päästeameti Lõuna päästekeskuse juht Margo Klaos, linna kauaaegne välissuhete juht Sirje Bork, kirjanik, näitleja ja kultuuriloolane Enn Lillemets ja ettevõtja Janek Veeber.
Linna päeval tänab Tartu ka kultuurimetseene. Möödunud aastal paistsid Tartu kultuuri, spordi ja noorsootöö toetajatena enim silma Giga Investeeringud OÜ, B&W Metall, Saint Gobain Glass Estonia SE/ BU Baltiklaas, Ehitustrust AS, Tallink ja Rantell AS.

Kell 15 tunnustatakse lodjakojas konkursi „Tartu parim ehitis 2020“ võitjaid.
Linna päeva traditsiooniks on saanud ooperisümbioosi etendused. „Ooperisümbioos 5“ toob Tartusse nelja teatri dramaturgid ja lavastajad, kes pakuvad publikule oma 45-minutilise nägemuse neljast maailmakuulsast ooperist: „Carmen“ (dramaturg Andri Luup, lavastaja Maria Peterson, Theatrum), „Rinaldo“ (dramaturgid-lavastajad Urmas Lennuk ja Robin Täpp, Rakvere Teater), „Onegin“ (dramaturg Ott Kilusk, lavastaja Kaili Viidas, Endla Teater) ning „La Traviata“ (dramaturgid-lavastajad Taavi Tõnisson ja Anti Kobin, Eesti Noorsooteater).

Alates kella 14st saab vaadata Maarja kiriku aial avatavat näitust „80 aastat Tartu põlemisest“. Kell 17 linastuvad peagi suletavas kinos ” Ekraan” meeleolukad Tartu-ainelised dokumentaalfilmid, mida tutvustab tartlasest filmiloolane Jaak Lõhmus.

Tartu linna päeva mitmekesise kavaga saab tutvuda www.tartulinnapaev.ee
Tartu linna päev sai alguse keskajal linna kaitsepühakute Peetruse ja Pauluse päevana kirikukalendris. Reformatsiooni järel vajus tähtpäev unarusse, uuesti hakati seda tähistama 2003. aastal. Vana traditsioon on Tartus edukalt taaselustatud ja omaks võetud, linna päev toob kokku nii tartlased kui ka paljud linna külalised.

Fotol hetk eelmise aasta hommikukohvilt. Mikrofoni hoiab linnapea Urmas Klaas.
Uku Petersoni foto

Helle Tolmoff
Tartu Linnavalitsus
Avalike suhete osakond
Kommunikatsioonispetsialist
7361 336, 529 4297
[email protected]

2020_Hommikukohv linnapeaga_Uku Peterson
Fotol hetk eelmise aasta hommikukohvilt. Mikrofoni hoiab linnapea Urmas Klaas.
Uku Petersoni foto